Şeker Hamurlu Pasta Nasıl Yapılır ?

455 views


Şeker Hamurlu Pasta Nasıl Yapılır ?

seker-hamurlu-pasta Evinde pasta yapmayı seven ve pasta yapmak isteyen ziyaretçilerimiz için faydalı olabileceğini düşündüğümüz şeker hamuru kaplama pasta yapılışı ile ilgili bildiğimiz ip uçlarını anlatmaya çalıştığımız bu yazımızın size de faydalı olacağını düşünüyoruz. Şeker hamuru ile pasta yapmak için gerekli bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Şeker Hamurundan yapılan Hamur Kaplama ve ya Butik Pasta diye adlandırılan ve Özel günler için Doğum Günü Pastası, Söz Pastası, Nişan Pastası, Düğün Pastası ve Aşk Pastası olarak tercih edilen ve günümüzde pastacılık alanında son nokta olan pasta çeşididir.

Yapımı son derece zor zahmetli ve beceri gerektiren bir iştir. Sizde el becerinize güveniyorsanız hayal gücünüz de geniş ise evinizde gerekli malzemeleri temin ederek bu pastalardan yapabilirsiniz. Hatta bu konuda uzmanlaşarak bu pastaları evde üretip para bile kazanabilirsiniz, evinde bu pastalardan yapıp satarak geçimini sağlayan bir çok ev hanımı var.

seker-hamurundan-oyuncak-figuruŞeker Hamuru ve çeşitli figürler için gerekli malzemeler günümüzde bir çok yerde satılmaktadır, özellikle İstanbul da hemen hemen her semt de bu dükkanlar mevcuttur. Buralardan gerekli malzemeleri temin edin ve kendinize yapabileceğiniz bir pasta modeli seçin, Sitemizde paylaştığımız Pasta keki, Pasta Kreması veya Ganaj Kremasını hazırlayıp işe başlayalım.

Şeker Hamuru Kaplama Pastanın Tarifi

seker-hamuru-figurleriKekimizi üç kat olacak şekilde kesin ilk ve en alt tabanını ters çevirip iki mm. kalınlığında krema ve ya ganaj kremasını sürüp içerik olarak ne tercih ettiyseniz ör. Çikolata Fıstık vb. gibi yeteri miktarda ekleyerek ikinci patı yapıştırın ve tekrar krema sürüp malzeme ekledikten sonra üçüncü ve son patı da yapıştırın ve spatul yardımı ile düzgünce sıvayın ve pastayı en az yarım saat derin dondurucuda dondurun.

Pastanız donarken sizde şeker hamurundan istediğiniz figürleri hazırlayın. Pasta donduktan sonra dolaptan çıkartın ve hangi renkte yapacaksanız o renkteki hamurdan en az yarım kilosunu iyice kaymaklaşana kadar elinizle yoğurun ve tezgah üzerine nişasta serperek merdane ile iki mm. kalınlığında pastanın genişliğinden 20 cm daha geniş halde açın ve hamuru oklavaya dolayarak pastanın üzerine açın, önce üst tarafını varsa hamur ütüsü ile yoksa elinizin içi ile düzleştirin, sonra kenarlarını kat kat olmaması için hamurun etek kısımlarını sürekli dışa doğru açarak kaplayın ve pastanın kenarlarına yapışmasını sağlayın. Hamurun fazla kısımlarını bıçakla keserek pastadan ayırın ve pastayı servis tepsisine alın ve daha önce yaptığınız figürlerle istediğiniz gibi süsleyin.

seker-hamuru-gul-figuruFigürlerin hamura yapışması için jöle sürebilir yoksa hafif su ile ıslatarak sağlayabilirsiniz. Süsleme tamamlandıktan sonra pastayı buz dolabında yarım saat bekletip servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

 

Not: Artan hamurları poşetinin içinde ve kutusunda oda sıcaklığında paketin üzerindeki son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz.

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın