Pasta Malzemeleri Nelerdir?

818 views


Pasta Malzemeleri Nelerdir?

Bu yazımızda pasta malzemeleri nelerdir? Pasta yapmak için ne tür malzemelere ihtiyaç vardır? Evde yaş pasta yapmak için ne tür malzemeler olması lazım? Pasta malzemelerini nereden alabilirim gibi konularda işinize yarayacağını düşündüğümüz pasta ekipmanları gibi gerekli bilgileri anlatmaya çalıştık.

Evinizde gerçek anlamda düzgün pastalar yapabilmeniz için olmazsa olmaz pasta malzemeleri ve ekipmanları nelerdir?

mikser-11: Mikser Kek, Krema, hamur yoğurma, yumurta çırpma gibi bir çok işi yaparken kullanabileceğiniz çok amaçlı kullanıma uygun olarak üretilmiş mükemmel bir yardımcıdır.

Evinizde bu şekilde bir mikseriniz varsa her türlü kek pasta ve hamur işlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Elinizde iki yumurtayı çırpmak için dakikalarca çırpmanız gerekir ve yeterli sonucu almanız da bir o zor olur ama mikseriniz varsa hem daha kısa sürede kabartırsınız hemde yaptığınız üründen istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
pasta-cemberi2. Pasta keki kalıpları yani çemberler. bu malzemelerle istediğiniz ölçülerde pasta keklerini kolaylıkla ve düzgün bir şekilde yapabilirsiniz.

Pasta çemberleri paslanmaz çelik veya kelepçeli teflon olarak satılmaktadır. Pasta çemberlerini istediğiniz şekillerde ve ebatlarda pasta malzemeleri satılan mağazalarda her türlü pasta keki çemberlerinden bulabilirsiniz.

pasta-bicaklari3. Pasta bıçakları Testereli kesme bıçağı ve palet sıvama bıcakları gibi birçok şekil verici bıcaklarla pastalarınızı kolaylıkla şekillendirebilir ve kesebilirsiniz. Sivama bıçağı, kesme testeresi gibi pasta yapımında baş yardımcılarınızdan olan pasta bıçakları paslanmaz çelik ve esnek olması çok önemlidir ithal bıçakları tercih etmenizde fayda vardır.

Ayrıca dekor amaçlı bıçaklar da vardır ama bu bıçakları genelde pasta ustaları kullanmaktadır evde çok fazla ihtiyacınız olamayacaktır.
duy-setleri4. Duy setleri ile krema ve krem şanti ile sınırsız modellemeler yapabilir çeşitli kurabiyeler sıkabilir pasta ve kup keklerinizin üstünü ve kenarlarını süsleyebilirsiniz.

Oldukça kullanışlı ve çok amaçlı duy setlerinden her evde mutlaka bulunması lazımdır. bu setlerin çelik ve plastik olarak iki çeşidi mevcuttur.
pasta-serit-testeresi5. Şerit kesme testeresi ile pasta keklerini düzgün bir biçimde patlara ayırabilirsiniz. Bu ürünü özellikle evinde sürekli pasta yapanlar ve büyük pasta yapanlar için tavsiye ediyoruz.

Pasta kekini normal testere bıçağı ile de kesebilirsiniz ama şerit testeresi ile daha düzgün kesebilirsiniz.
plastik-pasta-sivama-standi6. Pasta sıvama standı üzerinde pastalarınızı daha rahat ve daha düzgün sıvama yapabilirsiniz ve pastalarınızın kenar süslerini yaparken pastanızı daha kolay döndürmenize yardımcı olacağı için süslemeleriniz de daha düzgün olacaktır.

Pasta sıvama standlarının paslanmaz çelik ve plastik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.
pasta-taraklari7. Pasta tarakları, pasta ustası olarak her zaman karşılaştığım soruların başında pastaların kenarlarındaki şekilleri nasıl yaptığım olmuştur.

Biz pastaları sıvadıktan sonra pasta tarakları ile kenar işlemesini yapıyoruz bu taraklar çelik plastikten yapılmıştır ve çeşitli şeritler çizerek istediğiniz modeli pasta kenarına yapabilirsiniz.
sikma-torbasi8. Sıkma Torbası ile hem pastaların üst ve kenar kısımlarını süsleyebilir, gül karanfil ve yapraklarını yapabilirsiniz. Ayrıca torba işi kurabiyeleri ve bezeleri yapabilirsiniz.

Sıkma torbaları şeffaf plastik kullan at, yıkanabilir bez torbalar ve şırıngalar şeklinde üç çeşidi bulunmaktadır.

Sıkma torbasının ucuna çeşitli duylar takılarak her türlü modellemeler yapılabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere sekiz kalemde temel pasta ekipmanlarını tanıtmaya çalıştım.

Bu ekipmanların yanı sıra daha birçok pasta ekipmanı mevcuttur ancak bu malzemeler profesyonel kullanım amaçlıdır. Temel pasta ekipmanlarına tarihi Eminönü’de ve İstanbul’da ki birçok semtte açılan malzemecilerden ve internetten satış yapan sitelerden tedarik edebilirsiniz.

Evinizde pasta yapmak isterseniz temel pasta malzemelerini alarak pasta yapma işine başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın