Minik Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

276 views


Minik Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Kendisi minik lezzeti kendisinden çok ama çok büyük geleneksel tatlarımızdan biri olan harika bir kurabiyedir Acıbadem kurabiyesi. Fındık yada Badem ununu şekerle buluşturan enerji kaynağı olan bu çok lezzetli kurabiyeleri sizde evinizde yapmak isterseniz işte sizin için özel olarak hazırladığımız minik acıbadem tarifimiz. Buyurun ilk denemeyi birlikte yapalım.

Minik acıbadem kurabiyesi Tarifi

Minik Acıbadem Kurabiyesi Tarifinin Malzemeleri

  • 250 Gr. Toz Badem ya da Fındık Unu
  • 400 Gr. Toz Şeker
  • 200 Gr. Yumurta Akı
  • Bir iki damla limon suyu ya da az limon tuzu

Minik Acıbadem Kurabiyesi Tarifinin Yapılışı

Tüm malzemeleri çelik bir tencerede karıştırarak hamur haline getirin ve ocakta kısık ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştırarak şekeri eriyene ve parmak ucunuzu hafif yakacak seviyeye gelene kadar pişirin. Tahta kaşıkla sürekli dibini sıyırarak karıştırın ki tencereye hiç sarmasın.
Pişirdiğiniz acıbadem hamurunu ister tencerede ara sıra karıştırarak ister geniş bir tepsinin içine dökerek iyice soğutun.

Fırın tepsinize yağlı kâğıt serin. Hamurunuz soğuduktan sonra güzelce karıştırın kıvamı hafif akışkan olmalıdır eğer çok sert olursa bir adet yumurta akı daha ilave ederek kıvamını ayarladıktan sonra ucuna düz duy takılmış sıkma torbasına doldurun,
Altına yağlı kâğıt serdiğiniz fırın tepsisine torbayı dikey tutarak ve ucunu hiç kaldırmadan tek bası ile cevizden biraz küçük ve top şekilde aralarında boşluk bırakarak dökün.

Hamurun tamamını yağlı kağıt serilmiş fırın tepsilerine döktükten sonra isterseniz üstlerine yarım badem tanesi batırabilirsiniz. Son olarak önceden ısıtılmış 140 derece fırında 25-30 dakika kadar çok fazla kızartmadan ve kurutmadan pişirin.
Pişirdikten sonra 20 dakika kadar soğumaya bırakın daha sonra kâğıtla beraber ters çevirip temiz bir süngerle ya da fırça ile kâğıtları ıslatın biraz bekledikten sonra kurabiyeleri kâğıttan ayırarak hemen yapıştırın ve dilediğiniz zaman servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın