Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır ?

226 views


Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda pastanemize gelen müşterilerimiz lohusa şerbeti hazırlayıp hazırlayamayacığımızı sormaya başladılar. Talep birden fazla olunca bizde sizlere iyi bir lohusa şerbeti yapılışını paylaşmaya karar verdik.
Lohusa şerbeti doğum sonrası hastanede veya sonrasında evinize bebek ziyaretine gelen ziyaretçilerinize ikram olarak sunabileceğiniz geleneksel bir şerbet çeşidimizdir.
Sizde paylaşacağımız lohusa şerbeti tarifimiz ile daha az maliyetle evinizde kolaylıkla hazırlayıp misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Lohusa Şerbetinin Malzemeleri

1 Parça 200 Gr. Kızamık Şekeri
3 Su Bardağı 600 gr.Toz Şeker
20 Su Bardağı 4 litre Su
4 Adet Çubuk Tarçın
10-15 Adet Karanfil
1 kök havlucan (tercihe bağlı)
1 kök zencefil
2 kök zerdaçal
1 Adet Muskat (tercihe bağlı)

Lohusa Şerbetinin Yapılışı

Su, şeker ve kızamık şekerini orta ateşte 15 dakika kadar kaynatın, kaynamaya başladığı zaman baharatları bir tülbent yada kapaklı çelik bir süzgeç içinde şerbete ilave edin ve birlikte kaynatın. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca kaynadıktan sonra baharatları içinden çıkartın ve soğumaya bırakın. soğuyan lohusa şerbetini sürahi yada şişelere doldurarak ister dolapta soğuturaka soğuk isterseniz oda sıcaklığında servis edebilirsiniz. Servis yaparken bardakların içine kavrulmuş fındık ekleyerek servis yapabilirsiniz.
Hazırladığınız lohusa şerbeti kapalı bir kapta dolapta 1–2 hafta saklayabilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın