Fıstıklı Krokan Tarifi

434 views


Fıstıklı Krokan Tarifi

fistik-krokan-tarifiBu gün sizlere çıtır çıtır Antep fıstıklı krokan tarifini paylaşıyoruz. Fıstıklı krokan ile ister leziz pastalar yapın, ister enfes kurabiyeler yapın isterseniz de küçük parçalara ayırıp çayın yanında ikramlık olarak kullanın.

Yaptığınız krokanı buz dolabı poşetinde ağzını bağlayarak ve kapaklı bir kabın içerisinde bir ay saklayabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olduğu zaman kullanabilirsiniz. Tazeliğini hiç kaybetmeyecektir.

Fıstıklı Krokan Tarifinin Malzemeleri

  • 1 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1,5 Su Bardağı Antep Fıstığı
  • 2 Damla Limon Suyu

Fıstıklı Krokan Tarifinin Yapılışı

Öncelikle mermer tezgahınızın üstünü Ayçiçek yağı ile ince bir şekilde yağlayın. Eğer silikon silpatınız varsa bu işleme gerek yok silpat da kullanabilirsiniz.
Çelik bir tencereye şekeri ve limon suyunu ekleyin ve kısık ateşte tahta kaşıkla ara sıra karıştırarak açık karamel rengi alana kadar eritin.
!!! Güvenliğiniz için bu işlemi yaparken çok dikkat edin ve erimiş şekeri bir yerinize sıçratmamaya özen gösterin zira çok fena yakıcı oluyor.
Fıstıklarınız kavrulmamış ise bir tavada biraz ısıtın, kavrulmuş fıstık kullanırsanız ısıtmanıza gerek yok.
Şeker tamamen eridikten sonra fındıkları ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırarak biraz daha kaynatın ve ocaktan alıp hiç beklemeden yağladığınız mermer tezgah üzerine veya silpat üzerine dökün ve yine tahta kaşıkla düzleyin.
Krokan soğuduktan sonra bıçakla keserek servis yapabilir ya da merdane ile ezerek pasta yapımında kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın