Fındıklı Krokan Tarifi ve Yapılışı

235 views


Fındıklı Krokan Tarifi ve Yapılışı

findikli-krokan-tarifiFındıklı Krokan Tarifi, Fındıklı Krokan Tarifi nasıl yapılır? pasta yapımında ve ya ikramlık olarak kullanabileceğiniz fındıklı krokan tarifi ve yapılışını anlattığımız bu tarifimizi sizde evinizde kendi mutfağınızda fındıklı krokan yaparak yaş pasta yapabilir, kurabiye keklerde kullanabilir, isterseniz de ikramlık olarak kullanabilirsiniz.

Krokan yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey şekeri eritirken çok fazla kaynatmayın ve rengi açık karamel rengini geçmesin şekerin fazla kararması kanserojen etkiye neden olabilir.

Fındıklı Krokan Tarifinin Malzemeleri

  • 1 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1 Su Bardağı Kabuksuz Fındık
  • 2 Damla Limon Suyu

Fındıklı Krokan Tarifinin Yapılışı

Öncelikle mermer tezgahın üstünü Ay çiçek yağı ile ince bir şekilde yağlayın.
Çelik bir tencereye şekeri ve limon suyunu ekleyin ve kısık ateşte tahta kaşıkla ara sıra karıştırarak açık karamel rengi alana kadar eritin.
!!! Güvenliğiniz için bu işlemi yaparken çok dikkat edin ve erimiş şekeri bir yerinize sıçratmamaya özen gösterin zira çok fena yakıcı oluyor.
Fındıklar kavrulmamış ise bir tavada biraz ısıtın, kavrulmuş fındık kullanırsanız ısıtmaya gerek yok.
Şeker tamamen eridikten sonra fındıkları ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırarak biraz daha kaynatın ve ocaktan alıp hiç beklemeden yağladığınız mermer tezgah üzerine dökün ve yine tahta kaşıkla düzleyin.
Krokan soğuduktan sonra bıçakla keserek servis yapabilir ya da merdane ile ezerek pasta yapımında kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın