Böğürtlenin Faydaları Nelerdir ?

192 views


Böğürtlenin Faydaları Nelerdir ?

Pasta yaparken bol bol kullandığım Böğürtleni biraz araştırdım ve bir internet sitesinde ve evimizde bulunan bitkiler ile ilgili bir ansiklopedide bulduğum bilgileri burada paylaşmak istedim. Bence böğürtlenli pasta ne kadar leziz ve eşsiz oluyorsa Böğürtlen de o kadar sağlıklı bir meyve imiş.
Böğürtlen besleyici bileşenlerini çok iyi saklayan, besin değeri oldukça yüksek lezzetli bir meyvedir. Biz pastacılar da bu meyveyi pasta yapımında bol bol kullanmaktayız. Vitamin bakımından oldukça zengin olan böğürtlen vitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B6, folik asit, vitamin C(askorbik asit), vitamin E ve vitamin K içermektedir. Mineral açısından da oldukça zengin olan böğürtlen kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir. Çok iyi bir amino grup asit kaynağı olması nedeniyle içerdiği temel diyet lifleri sayesinde zararlı kolesterol sıkıntısı yaşatmamakta’dır.

Peki Böğürtlenin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Böğürtlen göz sağlığına iyi geliyor: Böğürtlen antosiyaninler ve vitamin C içermesi nedeniyle makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlamaktadır. Yaşa bağlı oluşan makula dejenerasyonu ve katarakta karşı koruma sağladığı gibi merkezi görme kaybına neden hastalıkların oluşumunu da önlemektedir.

Böğürtlen sindirime yardımcı oluyor: Böğürtlen günlük lif içeriğinin önerilen miktarını barındıran bir meyvedir. Bu nedenle gün içinde tüketilen böğürtlen ya da böğürtlen suyu bağırsak düzenliliğine yardımcı olarak sağlıklı sindirimi destekliyor. Uzmanlar tarafından bağırsakta yaşanan düzensizlikler nedeniyle görülen kolon kanserini de azaltmak için etkili olarak kabul edilmektedir.

Böğürtlen kalp sağlığını da destekliyor: Böğürtlene koyu rengini veren antosiyaninler açısından çok zengindir. Bu antosiyaninler antioksidan görevi görerek serbest radikallerle savaşıp inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Böylece kalp hastalıklarından korunmayı sağlayan böğürtlen, vitamin C açısında da oldukça güçlüdür. Yapılan araştırmalarda, C vitaminin günlük olarak alımında damar sertliğinin ilerlemesini yavaşlata’bildiği ve kalp krizi, felç gibi kardiyovasküler problemlerin oluşma riskini de azaltabildiği görülmüştür.

Böğürtlen kanserle de mücadele ediyor: Böğürtlen akciğer kanseri, kolon kanseri ve özofagus kanseri de dâhil olmak üzere pek çok kanser türünün gelişime karşı etkilidir. Böğürtlende mevcut olan mikro besinler kanserli hücrelerin çoğalmasında önleyici olarak görev görmektedir. Böğürtlen üzerine yapılan araştırmalarda, böğürtlenin tümör büyümesini devre dışı bırakan ellagik asit ve siyanürleme glikozit gibi fitokimyasallar açısından zengin olması nedeniyle anti kanser aktiviteye sahip olduğu görülmüştür.

Böğürtlen kadın sağlığına da iyi geliyor: Böğürtlende bulunan doğal östrojenler olan fitoöstrojenler, perimenopozal ve menopoz semptomlarından biri olan sıcak basmasının tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca şişkinlik, PMS, gıda eksikliği ve sıcak basması gibi diğer problemlere yardımcı olmakta için de idealdir.
Böğürtlen antioksidan kaynağıdır: Böğürtlen çeşitli şekillerde vücudu korumayı sağlayan bol miktarda güçlü antioksidan içermektedir. Fenolik asitler, flavonoidler ve flavonaller özellikle böğürtlenin sahip olduğu antioksidan bileşenlerin bazılarıdır. Böylece böğürtlen zararlı serbest radikallere karşı rahatlıkla savaşabilmektedir. Oksidatif hasarın yarattığı birçok hastalık türünden böğürtlen tüketimiyle kaçınılabilmektedir.

Böğürtlen beyin fonksiyonlarını geliştirir: Bellek kaybı ya da yetersizlik gibi durumlar yaşıyorsanız düzenlik olarak böğürtlen tüketmek yardımcı olabilmektedir. Böğürtlenin sahip olduğu antosiyanin, vitamin A, vitamin C , vitamin E , magnezyum, manganez, B-kompleks ve selenyum beyin fonksiyonlarının uygun bir şekilde çalışmasını desteklemektedir. Bu mineraller aynı zamanda sağlık besin hücrelerini koruyarak nörotik bozuklukları önleyebilmektedir. Araştırmacılar düzenli böğürtlen tüketiminin bilişsel artışa fayda sağladığı gibi duygusal açıdan da dinginliğe yardımcı olduğunu söylemektedir.

Böğürtlen kemik sağlığına için de iyidir: Güçlü kemik yapısını sağlamak için düzenli olarak böğürtlen tüketimi önerilmektedir. Böğürtlen kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum, K vitamini, çinko, demir, fosfor, manganez, demir ve magnezyumu bulunmaktadır. K vitamini tüketimi kalsiyumun kemikler tarafından emilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyumunun yeterli miktarda alınması ise kemik üretimini ve sağlıklı kemik yapısını desteklemektedir.

Böğürtlen şeker hastaları için faydalıdır: Yüksek glukoz diyabete yol açmaktadır. Böğürtlen ise lif oranı açısından yüksek olduğu için kan şekeri emilimini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Eğer şeker hastalığını önlemek istiyorsanız, tek porsiyon böğürtlen yaklaşık 4 gram lif içermektedir; bu nedenle düzenli tüketimi oldukça faydalı olabilmektedir.

Böğürtlen kilo vermeye de yardımcı oluyor: Böğürtlen kalorisi düşük olmasına rağmen besin değerleri yüksek olduğu için diyet programlarının vazgeçilmezidir. Bir bardak taze böğürtlende sadece 62 kalori vardır. Tüketilen böğürtlen aynı zamanda tokluk hissi de yaratmaktadır. Bir fincan böğürtlen yaklaşık 7 gram lif ve 30.2 miligram C vitamini içermektedir. Ayrıca manganez, K vitamini ve folatı da barındırması nedeniyle tatlı yerine bir alternatif oluşturmaktadır. Düşük sodyum içermesi sayesinde böğürtlen, tuz kısıtlaması yapan insanlar için de mükemmel bir seçenek haline gelmektedir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın