Ayva Tatlısı Tarifi

211 views


Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi Kış mevsiminde yapılacak en güzel tatlılardan biri olan ayva tatlısı tarifi ile hafif ve lezzetli bir tatlı yaparak akşam yemeğinden sonra sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Sitemizde tatlı tarifleri kategorisinde bulunan ayva tatlısı tarifimiz kolay ve anlaşılır anlatımı ile aşağıdaki gibidir.

İsterseniz fırında isterseniz de ocakta pişirerek yapabileceğiniz bu harika tatlıyı buyurun ilk denemeyi birlikte yapalım.

Ayva Tatlısı İçin Gereken Malzemeler

  • 3 Adet Orta boy Ayva
  • 2 Su Bardağı Su
  • Yarım su bardağı şeker
  • İsteğe bağlı olarak 1-2 adet çubuk tarçın
  • İsteğe bağlı olarak 4-5 adet karanfil
  • İsteğe bağlı olarak kırmızı gıda boyası ya da 1 parça kızamık şekeri
  • 1 adet limon suyu
  • Dekoru için kaymak, ceviz, fıstık ve ya fındık kullanabilirsiniz.

Ayva Tatlısının Hazırlanışı ve Yapılışı

Öncelikle ayvaları yıkayın ve kabuklarını soyup ortadan ikiye bölüp çekirdek kısımlarını oyarak çıkartın. Eğer ayva tatlısının rengini karamelli isterseniz ayva çekirdeklerini atmayın kaynatırken içine atıp ayvaların karamel renginde olmasını sağlayacaklardır.  Ayva Tatlısının renginin kırmızı olmasını isterseniz kırmızı gıda boyası ya da kızamık şekeri de kullanabilirsiniz. Bu durumda çekirdeklere ihtiyacınız olmayacak.
Ayvaları hazırladıktan sonra iki çeşit pişirme yöntemimiz var. Birincisi basit ve kolay olanı, Ayvaları limon suyuna batırdıktan sonra tencerenin dibine oyuk kısımları üstte kalacak şekilde yerleştirin. Su, tarçın, karanfil ve gıda boyasını ya da çekirdekleri yerleştirin şekeri de ayvaların üzerine ektikten sonra kısık ateşte 50-60 dakika ayvalar yumuşayana kadar pişirin ve soğuduktan sonra servis tabağına alıp üzerine kaymak ve kuru yemişle süsleyip servis edin.
İkinci pişirme yöntemimiz ise ayvaları derin bir tepsi ya da bor camın içine yine oyuk kısımları üstte kalacak şekilde dizin. Şekeri ve diğer malzemeleri üzerine serpiştirdikten sonra önceden ısıtılmış 140 derece fırında 1 saat kadar pişirin ve soğuduktan sonra süsleyip servis edin.

Afiyet olsun 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın