Acıbadem Tarifi ve Yapılışı

689 views


Acıbadem Tarifi ve Yapılışı

Bu tarifimizde Acı badem kurabiyesinin yapılışını ve püf noktalarını paylaşıyoruz. Sizde evinizde Acı badem kurabiyesi yapmak isterseniz tarifimizi dikkatle okuyun ve kendi ellerinizle acı badem yapmanın keyfini çıkarın. Acı badem kurabiyesi normalde badem unu ile yapılır ama badem unu bulamazsanız dert etmeyin aynı lezzeti fındık unu ile de elde edebilirsiniz.

Hamur işleri ustamızın özel tarifi ve anlatımı ile acıbadem kurabiyesinin malzeme listesi ve yapılışı aşağıdaki gibidir.

Acıbadem Kurabiyesinin Malzemeleri

  • 500 Gr. Toz Badem ya da Fındık Unu
  • 800 Gr. Toz Şeker
  • 400 Gr. Yumurta Akı
  • Çeyrek limon suyu ya da az limon tuzu

Hazırlanışı ve Yapılışı

Tüm malzemeleri çelik bir tencerede karıştırarak hamur haline getirin ve ocakta kısık ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştırarak şekeri eriyene ve parmak ucunuzu hafif yakacak seviyeye gelene kadar pişirin. Tahta kaşıkla sürekli dibini sıyırarak karıştırın ki tencereye hiç sarmasın.
Pişirdiğiniz acıbadem hamurunu ister tencerede ara sıra karıştırarak ister geniş bir tepsinin içine dökerek iyice soğutun, Fırın tepsinizi yağlı kağıtla kaplayın.
Hamurunuz soğuduktan sonra hamurunuzu güzelce karıştırın kıvamı hafif akışkan olmalıdır eğer çok sert olursa bir adet yumurta akı daha ilave ederek kıvamını ayarladıktan sonra ucuna düz duy takılmış sıkma torbasına doldurun ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine torbayı dikey tutarak ve ucunu hiç kaldırmadan tek bası ile istediğiniz büyüklükte aralarında boşluk bırakarak dökün. Kurabiyelerin tam ortalarına bütün badem batırdıktan sonra önceden ısıtılmış 140 derece fırında 25-30 dakika kadar çok fazla kızartmadan ve kurutmadan pişirin.
Pişirdikten sonra 20 dakika kadar soğumaya bırakın daha sonra kağıtla beraber ters çevirip temiz bir süngerle ya da fırça ile kağıtları ıslatın biraz bekledikten sonra kurabiyeleri kağıttan ayırarak hemen yapıştırın ve dilediğiniz zaman servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın